8. Međunarodni festival čipke povezat će Pag, Sloveniju i Japan

Ponoseći se svojom čipkarskom tradicijom, Pag ove godine priprema osmo izdanje Međunarodnog festivala čipke kojim uspješno promovira njezinu vrijednost kao značajnog dijela hrvatske kulturne baštine.
Ovogodišnji festival održava se od 23. do 25. lipnja u Pagu, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, Ministarstva kulture RH, Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Zadarske županije i Turističke zajednice Zadarske županije.
Izaslanik predsjednice na festivalu bit će župan Zadarske županije Božidar Longin, koji je u Domu županije ugostio Pažane.
– Ističem da je Pag biser naše županije jer posjeduje brojne prepoznatljive kulturne znamenitosti, jedna od njih je i paška čipka. Kada govorimo o paškoj čipki, naglašavam da se radi od izuzetnom suveniru Paga, naše županije, ali i Hrvatske. Zadarska županija zato, kao najvrijedniji protokolarni dar za najuvaženije goste, ističe pašku čipku. Ponosni smo što smo pokrovitelji ovog važnog festivala, financijski pomažemo koliko možemo, ove godine smo za tu priliku izdvojili 5000 kn – rekao je Longin.

Za organizaciju festivala zaduženi su: Turistička zajednica grada Paga, Grad Pag i Društvo paških čipkarica Frane Budak. Program je bogat i raznolik: koncerti, modna revija, predavanja, radionice, promocija pjesmarice te brojne izložbe.

– Paška čipka jedinstven je proizvod isključivo žena koje žive u gradu Pagu. Nadaleko je cijenjena i prepoznatljiva po ljepoti uzoraka i kvaliteti izrade. Pažani jako drže do paške čipke i svaka kuća u Pagu sadrži svoju malo kolekciju.
Kada pogledamo nazad u povijest, počeci čipkarstva zabilježeni su krajem 15. stoljeća, i to za potrebe izrade crkvenog ruha. Neizostavan dio priče o paškoj čipki vezuje se uz benediktinski samostan sv. Margarite gdje su se štićenice samostana i djevojčice godinama poučavale šivanju čipke. U svojoj kolekciji čuvaju 127 eksponata starih i više od 150 godina, i ta je kolekcija zaštićena kao kulturno dobro Hrvatske. Zanimljivo je kako je i velika carica Marija Terezija imala pašku čipkaricu koja je za potrebe dvora šivala čipku – ispričala direktorica paške TZ Vesna Karavanić.
Sudionici festivala, uz domaćine iz Hrvatske, stižu iz 9 svjetskih zemalja: Slovenije, Francuske, Velike Britanije, Nizozemske, Švicarske, Italije, Češke, Rusije i iz dalekog Japana.
Po prvi put festival ima Zemlju partnera, a to je Slovenija, shodno dogovoru organizatora s Veleposlanstvom Republike Slovenije i Ministarstvom kulture RS. Izbor je pao upravo na Sloveniju zbog dugogodišnje suradnje sa slovenskim čipkarskim udrugama,ali i ostalim udrugama na području kulture kao što su Gradska glazba, KUD Družina, klapa Sol. Važno je istaknuti da su Slovenici već godinama jedni od najbrojniijih gostiju u Pagu. Tako će slovenska čipka biti izložena u zasebnom izložbenom prostoru crkve sv. Jurja, a subota, 24.06. je prigodno – Slovenski dan.
Još je jedna zanimljivost ovogodišnjeg festivala, a to je gostovanje dviju čipkarica iz dalekog Japana.
Spona sa Zemljom izlazećeg sunca bila je gospođa Jelena Yamasaki – predstavnica počasnog Japansko – hrvatskog društva razmjene, koja već 20 godina radi na promociji Hrvatske u Japanu. Želja organizatora je da se započnu razgovori kako bi sljedeće godine Zemlja partner festivala bio Japan.
Paška čipka jedan je od simbola identiteta grada Paga, a kako bi ovaj vrijedni dio hrvatskog etnografskog blaga živio, inicijativom ljudi koji brinu o promicanju paškog čipkarstva 2010. godine pokrenut je i Međunarodni festival čipke.

– Punih 8 godina kroz Međunarodni festival čipke radimo na promociji i našeg otoka, Grada Paga i čipke. Nije nam žao uloženog truda u stvaranje ovog festivala i drago mi je da smo došli do 8. izdanja . Nema sumnje da će biti još mnogo festivala čipke i ponosan sam na sve naše Paškinje koje njeguju ovu vrijednu tradiciju – dodao je gradonačelnik Paga Ante Fabijanić.
Festival započinje u petak, 23.lipnja svečanim otvaranjem u 11 sati, na Trgu Petra Krešimira IV u Pagu.Prvi dan festivala nosi naziv „Paški dan“, subotnji program je „Slovenski dan“, kada je sve u znaku gostiju i partnera iz Slovenije. Festival završava u nedjelju, nastupom gostiju iz KUD-a Bogdanovci.