Bibinjac Paolo Iglić u elitnoj grupi ronilaca koji istražuju grčko podmorje

Grčki su ribari 1900. godine kod otočića Antikitere otkrili luksuzni drveni jedrenjak za koji se vjeruje da ja potonuo 65. godine prije Krista. Podvodni arheolozi od tada nisu prestali raditi na njemu, a u međuvremenu je otkriveno da je u pitanju prava riznica vrijednih predmeta. Član elitne grupe ronilaca koja posljednjih godina radi na ovim istraživanjima prvi put je i jedan Hrvat – Paolo Iglić.

Otkako je otkriven potonuli jedrenjak kod Antikitere, mnogobrojni arheološki timovi odlaze onamo kako bi pronašli nove komadiće olupine. Foto: Brett Seymour (antikythera.org.gr)

Trenutačno istraživanja provodi skupina arheologa ronilaca koja se smatra apsolutnim vrhom te struke, a od ovog ljeta član je ekipe i mladi hrvatski ronilac Paolo Iglić. Kako bi se slikovito objasnilo koliko je to ugledna pozicija, upućeni kažu da se može usporediti s članstvom u Ferarijevoj ekipi Formule 1.

--- BEZ NASLOVA ---

 

Istraživanje grčkog podmorja

6 fotografija

Paolov otac je vrlo aktivan ronilac tako da su i on i sestra od malih nogu uz more, a prve je zarone napravio u dobi od jedanaest godina. U početku je to bila tek zabava, a potom postalo i profesionalni odabir. Sestra je prva počela studirajući arheologiju, a onda je njezinim stopama krenuo i Paolo. Prvo je ronio pomažući ocu u poslu, pa kao instruktor ronjenja. Nakon odabira studija počeo je roniti uz profesore na arheologiji. S obzirom na to da je riječ o relativno uskom krugu ljudi, pozvali su ga na Vis da pomogne u vađenju ostataka američkog zrakoplova, bombardera B24, i pilota oborenog ondje tijekom Drugoga svjetskog rata.

Uzbudljiva budućnost 

Na Visu je shvatio da će raditi zajedno s legendama toga posla, najboljim roniocima arheolozima na svijetu. Bila je to međunarodna ekipa o kojoj je dotad samo čitao ili slušao u medijima, pa im je ponudio da bude pri ruci. Njima se, pak, dopao poduzetan i radišan mladić, pa su ga pozvali da ih posjeti u Grčkoj, na istraživanju Antikitere. To je prilika koja se ne propušta, pa sad Paolo gradi malo po malo svoje mjesto među najboljima.

U pitanju je vrlo profesionalna i ozbiljna ekipa. Rone tehnikom za koju se Paolo tek treba certifikat, pa se nada da će ga ujesen sljedeće sezone iz popratne ekipe promaknuti u glavnu ronilačku ekipu.

U međuvremenu napreduje sa studijem, a nastavak školovanja odredit će prema potrebama ove ekipe, jer s njima zasad namjerava i ostati. Ti ljudi rade po cijelom svijetu, na najizazovnijim projektima, na velikim dubinama i najnovijom tehnologijom, tako da je pred njim – uzbudljiva budućnost.

Poznati pomorski istraživač Jacques Cousteau i njegov tim otkrili su dragulje, kipove i novčiće tijekom istraživanja 1976. godine (Foto: Brett Seymour (antikythera.org.gr))

Pronađeno drevno analogno računalo

Baš svaki zaron donosi sjajna otkrića i dopunjuje predodžbu o tome kako su živjeli bogataši u Cezarovo doba. Najpoznatije otkriće dosad jest takozvani Mehanizam iz Antikithere, drevno analogno računalo koje je predviđalo pomrčine i pratilo kretnje zvijezda i planeta te vremenska razdoblja između Olimpijskih igara.

Foto: commons.wikimedia.org

Vjeruje se da su ga načinili grčki znanstvenici oko 205. godine prije Krista. Uređaji slične složenosti i kakvoće izrade nisu se ponovno pojavili u Europi sve do razvoja mehaničkih astronomskih satova u 14. stoljeću. Svi znani dijelovi toga starog računala čuvaju se u Nacionalnom arheološkom muzeju u Ateni.

Izvor: HRT