U organizaciji Policijske uprave zadarske i Zadarske Županije na sportskom igralištu Osnovne škole „Starigrad“ u Starigradu, jučer s početkom u 12 sati održale su se preventivne aktivnosti iz Nacionalnog preventivnog programa „Manje oružja-manje tragedija“, koju Ministarstvo unutarnjih poslova provodi u suradnji sa partnerima.
Potporu ovoj kampanji pružilo je Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije, Hrvatski centar za razminiranje, Općina Starigrad, Policijska postaja Obrovac i OŠ Starigrad.
Učenici svih razreda Osnovne škole Starigrad i područne škole Kruščica, u okviru ovih aktivnosti, gledali su predstavu „Bembo i prijatelji protiv mina“. Aktivno su sudjelovali u edukacijsko-zabavnom kolažu glazbenih, plesnih i glumačkih točaka. Glumci Ivana Mazurkijević kao Ivana Štrebsa, Kristijan Kiki Ugrina, kao Kikijus, plesačica Ivana Pavlović u ulozi Zuza i Slaven Juriša kao Bembo na umjetnički način su educirali djecu o opasnostima od mina i nepoznatih predmeta koji se pronađu u prirodi.
Za djecu je organiziran i edukativni postav policijskih službenika za protueksplozijsku zaštitu Službe police PU zadarske u suradnji sa djelatnicima Hrvatskog centra za razminiranje. Prezentirana je oprema kojom se koriste pirotehničari i školska minskoeksplozivna sredstva.
Policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske prezentirali su aktivnosti pod nazivom „Izbacite uljeza“ koje imaju za cilj podučiti djecu o pravilima ponašanja pri susretu s oružjem i nepoznatim stvarima, a koje aktivnosti kontinuirano tijekom godine provode policijski službenici za prevenciju i policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu zajedno sa djelatnicima HCR-a.
„Manje oružja – manje tragedija“ preventivna je akcija koju provodi Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji sa partnerima, a u skladu sa zakonom o oružju. Građani mogu bez vremenskog ograničenja dragovoljno predati zabranjeno i dozvoljeno oružje.
Protiv građana koji prijave zabranjeno i dozvoljeno oružje nadležnom tijelu radi predaje neće se pokretati prekršajni niti kazneni postupak.
Dragovoljna predaja odnosi se na sve vrste oružja, a osobito na oružje kategorije A – zabranjeno oružje: automatsko vatreno oružje, vatreno oružje skriveno u drugim predmetima, vojni projektili s eksplozivnim punjenjem, eksplozivno oružje i njegovi dijelovi, streljiva s probojnim, eksplozivnim ili zapaljivim zrnima, vojno oružje i dr.
Putem besplatne telefonske linije 08008892 građani se mogu informirati o dragovoljnoj predaji oružja, a pozivom na broj policije 192 mogu dojaviti informacije o ostavljenom ili pronađenom oružju.
Građani koji dragovoljno žele predati oružje mogu nazvati broj policije. Nakon poziva na njihove kućne adrese uputit će se policijski službenici u civilu s vozilom bez policijskih oznaka koji će takvo oružje preuzeti i na taj način osigurati anonimnost građana i sigurnu predaju oružja
Stoga i ovom prilikom pozivano građane da sudjeluju u ovoj akciji i dragovoljno, bez ikakvih sankcija, vrate oružje ili minsko eksplozivna sredstva koje nelegalno posjeduju, jer ono predstavlja potencijalnu opasnost za njih same, njihove ukućane i sve osobe koje dođu u kontakt, a posebno za djecu.
Podaci o predanom vatrenom oružju, streljivu i minsko-eksplozivnim sredstvima od 01. siječnja. do 31. listopada 2018.godine, na području PU zadarske
-47 kom. vatrenog oružja
(12 kom. automatskog, 11 kom poluautomatskog, 2 kom. repetirajućeg, 7 pištolja i revolvera, 4 kom. ostalog vatrenog oružja)
– 171 kom. rasprskavajućeg oružja od čega:
-85 ručnih bombi,
– 47 mina
– 39 kom ostalih MES;
13816 komada streljiva za dugo i kratko naoružanje;
7 kg eksploziva