ISPOVJEST MAJKE IZ ZADRA: Dijete (6) mi je oteto i predano ocu silovatelju!

Ispovijest žene koja tvrdi kako joj je temeljem sudskog naloga Centar za socijalnu skrb u Zadru oteo dijete i predano ocu silovatelju objavio je portal Dnevno.hr.

Ovo je apel da se čuje glas nevinih, tim riječima portalu Dnevno.hr obratila se majka Božena, čiji je identitet poznat redakcij. Iznijela je nadasve potresnu priču.

”Majka sam djeteta koje je plod silovanja. Iako je moje dijete začeto silovanjem odlučila sam roditi jer nisam htjela kazniti dijete zbog zločina koji se dogodio. Silovanje razara životni tok. Posljedice su doživotne, svjedočim tome svakoga dana”, priznaje potresena Božena, čija agonija ovdje ne staje. ” A sada molim Vas, zamislite, ili barem, pokušajte zamisliti da kada progovorite o silovanju započne i institucionalno traumatiziranje i šikaniranje mene kao silovane osobe koje se pretvorilo u tešku tragediju, koja je dosegla vrhunac boli i užasa kada je moje dijete 5.veljače 2018.g. zbog toga što sam progovorila o silovanju i načinu na koji me sustav socijalne skrbi nastavljao traumatizirati, sada uključujući i moga maloga sina napravio odmazdu prema meni te proveo neformalnu ovrhu nad 6,5 godišnjim djetetom, istim djetetom koje je plod silovanja i predao ga čovjeku koji me silovao”, prepričava ova potrešena majka te dodaje da se radi o djetetu koje je od rođenja živjelo s njom. Svojem je sinu pružala svu ljubav, ali i sve što mu je bilo potrebno kako bi mu omogućila sretno i bezbrižno djetinjstvo. No, dodaje u jednom trenutku sve je uništeno.

 ”Tog kobnog dana 5.veljače 2018.g. po nezakonitoj naredbi Zadarskog centra maleno dijete je bez ikakve najave, dok je bio u šetnji sa mojim ocem privedeno sa mojim roditeljima i sa mnom kao djetetovom majkom, te uz represivnu silu u uvjetima u kojima je dijete vrištalo, zapomagalo, plakalo, opiralo se i doseglo stanje teškog šoka bez da je dijete pregledao iti jedan strčnjak za mentalno zdravlje i bez pružene medicinske pomoći, odvedeno je u nepoznato i predano čovjeku koji me silovao.

Nad predškolskim djetetom prekršene su i dalje se nastavljaju kršiti i krše članci Međunarodne konvencije o pravima djeteta.
Mojeg sina mogu vidjeti tek utorkom u obiteljskom centru u Zadru uz nadzor u trajanju od dva sata i nakon deset dana u Splitu u obiteljskom centru uz nadzor, u trajanju od dva sata.

Ono što ja tada vidim je neopisivo…, moj sin leži na meni puna dva sata, zanijemio je, spava ili bude uspavan, plačljiv, ne želi se odvojiti od mene, u nehigijenskom izdanju, izrazito mršav, ustrašen, gleda u jednom smjeru zamišljeno, pod utjecajem je nedopuštenih supstanci što je provjereno…kada ga odvajaju od mene trese se poput lista na vjetru, jer ne želi otići.
Dijete koje je bilo prepuno energije sada ne može ni stajati na nogama, dolazi u modricama i posjekotinama”, žali se Božena. Sustav socijalne skrbi na njene apele da reagiraju i pruže djetetu pomoć obzirom na njegovo zdravstveno stanje ne čini ništa, napominje uz opasku da je isti taj sustav nezakonito i neformalnom ovrhom predao dijete njezinom silovatelju.

”Sve  kao rezultat odmazde nada mnom zbog svih mojih pritužbi na njihovo ponašanje prema djetetu i meni koje sam pisala konciozno i argumentirano.

Mojemu djetetu su brutalno ubili djetinjstvo, njegov mali život je psihički, fizički i emotivno nepovratno uništen.

Zaustavljen je jedan dječji osmjeh, ukradeno mu je pravo na bezbrižno djetinjstvo, a za to ne postoji opravdanja.

Svaki dan se pitam kako netko može hladnokrvno počiniti strašan zločin i nastaviti živjeti kao da se ništa nije dogodilo i kao da se ništa ne događa…

Kako se mogu i dalje zatvarati oči nad svaku prolivenu djetetovu suzu i vapaj za majkom…

Kako se može ignorirati na i golim okom vidljivu patnju i fizičke tragove mučenja koje pokazuje djetetovo tijelo…

Kako se može ostati hladnokrvan na djetetove oči iz kojih se vidi užasan strah i patnja…
Molim Vas pomozite spasiti moje dijete…

Molim Vas pomozite spasiti nevino maleno biće koje užasno pati”, tužno apelira Božena.

S potresnom pričom ove majke obratili smo se Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike kojim rukovodi ministrica Nada Murganić. Oni pak poručuju da su s ovim slučajem detaljno upoznati.

”U pogledu postupanja iz nadležnosti centra za socijalnu skrb, Ministarstvo je u ovom predmetu u posljednjih nekoliko godina provelo upravni i stručni nadzor te je utvrđeno pravilno i zakonito postupanje centra za socijalnu skrb, sukladno propisima i pravilima struke. Ministarstvo i dalje prati postupanje nadležnih centara za socijalnu skrb, sukladno svojim ovlastima.

Odluku o roditeljskoj skrbi donosi sud: s kojim roditeljem će dijete živjeti, održavanju osobnih odnosa s roditeljem s kojim ne živi, uzdržavanju djeteta i drugim sadržajima roditeljske skrbi.

Odluku sud donosi temeljem Zakona i utvrđenih činjenica u dokaznom postupku, u skladu s dobrobiti i najboljim interesom djeteta. Nezadovoljna stranka u postupku ima pravo koristiti propisane pravne lijekove. Sukladno Ustavu RH građani su dužni poštivati pravomoćne/izvršne sudske odluke, u suprotnom sud može odrediti propisane mjere osiguranja ili ovrhe.

U slučaju visoko konfliktnih odnosa roditelja sud može odlučiti da se osobni odnosi odvijaju pod nadzorom stručne osobe koju imenuje centar za socijalnu skrb te odrediti vrijeme i mjesto ostvarivanja osobnih odnosa s roditeljem s kojim dijete ne živi. Stručni radnik prati napredak i razvoj osobnog odnosa djeteta s roditeljem i izrađuje mjesečno izvješće koje je centar za socijalnu skrb zajedno s prijedlogom, dostavlja sudu prije isteka sudske mjere”, poručuju iz Ministarstva te naglašavaju da u ovom slučaju djetetova majka podnosi različite podneske mjerodavnim državnim tijelima, ali se obraća i medijima te udrugama civilnog društva.

”U pogledu postupanja centara za socijalnu skrb u području zaštite djeteta od konfliktnih i/ili manipulativnih odnosa roditelja, ističemo da Ministarstvo kontinuirano poduzima aktivnosti s ciljem poboljšanja mehanizama i instrumenata podrške i procjene ugroženosti psihosocijalne dobrobiti djeteta u situacijama konfliktnog razdvojenog roditeljstva, kako bi kontinuirano unapređivalo rano prepoznavanje neprikladnih i/ili manipulativnih ponašanja roditelja i omogućilo stručnim radnicima intervencije i adekvatne mjere obiteljsko pravne zaštite sa ciljem zaštite dobrobiti djeteta.

Također, efikasna sudska zaštita, pravovremenim donošenjem sudskih odluka te donošenjem privremenih mjera i ovrhe sudskih odluka, bitna je za sprečavanje/zaustavljanje manipulativnih ponašanja jednog ili oba roditelja, a s ciljem zaštite djeteta.

Ministarstvo je uputilo apel medijima za suradnju u zaštiti dobrobiti djece u situacijama razdvojenog konfliktnog roditeljstva. Visoko konfliktne odnose roditelja, i u situaciji kada jedan roditelj suradljiv i djeluje sukladno dobrobiti djeteta, karakterizira stavljanje djeteta u središte sukoba zbog čega njegov razvoj i dobrobit mogu biti ozbiljno ugroženi. Istupi roditelja u medijima primarno štete djeci te mogu ugroziti pravo privatnosti djeteta”, stava su u Ministarstvu. Upit o slučaju majke Božene i njezina sina poslali smo i spomenutom zadarskom Centru za socijalnu skrb, koji nas je potom proslijedio na splitsku adresu. Od tamo pak odgovor nalik onome iz Ministarstva.

”Centri za socijalnu skrb nisu u mogućnosti komentirati niti iznositi u javnost podatke o djeci sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske te Konvencije o pravima djeteta. Također, svatko je dužan štititi privatnost djeteta i ne iznositi u javnost podatke o djetetu i njegovim obiteljskim prilikama.

Centar za socijalnu skrb Zadar dostavio je Centru za socijalnu skrb Split predmet o kojemu Vi tražite informacije radi mjesne nadležnosti. Odluku s kojim će roditeljem dijete živjeti donio je sud u skladu s Obiteljskim zakonom. I u ovom slučaju odluku je donio sud, a Centri za socijalnu skrb Zadar i Split dužni su postupati sukladno toj odluci.

Centar za socijalnu skrb Split osigurao je uvjete za nesmetan kontakt majke s djetetom uz prisustvo stručne osobe na način kako je i određeno sudskom odlukom.

Stručni tim Centra za socijalnu skrb Split redovito prati prilike u kojima odrasta dijete te procjenjuje potrebe poduzimanja radnji sukladno Obiteljskom zakonu, sve radi zaštite dobrobiti djeteta”, poručio je Ante Bjažević ravnatelj Centra za socijalnu skrb Split.