IZLOŽBA “ČETIRI RUKOPISA” Pogledajte djela Čerine, Zelića, Švaljeka i Rončevića

U Gradskoj loži Zadar pred velikim brojem uzvanika svečano je otvorena izložba pod nazivom “Četiri rukopisa” u organizaciji Galerije umjetnina NMZ, a u povodu Županijskih dana 2016.

Izložbom čiji idejni začetnik je jedan od izlagača, Ivana Zelić, dan je tek izbor radova četiri autora – Tomislava Čerine, Igora Rončevića, Antuna Borisa Švaljeka i spomenutog Zelića kojima se djelima kao gost pridužio slikar amater Stipan Kujundžić. Kao što je na otvorenju izložbe u svom obraćanju naglasila voditeljica Ljubica Srhoj Čerina, ovaj izbor „ne treba shvatiti kao prikaz cjelovite zadarske scene na kojoj djeluju i drugi vrijedni autori, kako profesionalci tako i amateri“ već kao svojevrsni obol Gradu i Županiji u kojoj žive i profesionalno djeluju. Ovakvim izložbama Galerija nastoji dati poticaj kulturi i likovnom stvaralaštvu u Zadru. Četiri prezentirana autora generacijski su bliski te su svoj likovni put započeli u vremenu uzleta zadarske likovne scene 70-ih godina što je povezano s osnivanjem Pedagoške likovne akademije u Zadru, koja je na žalost ugašena. Voditeljica Čerina je istaknula kako „otada nema jače kolektivne energije tj. generacije koja bi stvorila plodno tlo i atmosferu za rad mladih autora“. Iz ovog treba izuzeti fotografsku scenu koja je u Zadru oduvijek imala kontinuitet. Ipak, potrebno je pohvaliti inicijative i napore individualnih umjetnika okupljenih oko Udruge Zadart koji daju poticaj razvoju likovnog stvaralaštva u Zadru. Izložbu je otvorio župan Stipe Zrilić koji je uz ostalo rekao:

„Izložba koju su Županijski dani doveli u Gradsku ložu višestruko je zanimljiva. Prije svega zanimljivom ju čini to što okuplja umjetnike koji, bez obzira što nisu svi rodom s područja Zadarske županije, žive i stvaraju u Zadru. No sam naslov ukazuje na to da je riječ o četirima umjetničkim rukopisima koji su, a kako to jest i s doslovno shvaćenim pojmom rukopisa, vrlo različiti. Pridodajmo četirima i peti rukopis Stipana Kujundžića kao slikara amatera i pred nama se ukazuje jedna vrlo osebujna koncepcija izložbe. O njihovim djelima i osobnoj poetici svakoga od njih govorit će struka. Ono što mi se čini zanimljivim istaknuti jest ideja o stvaranju zajedničke izložbe koja kao da je na tragu baroknog literarnog postupka concordia discors, spajanja onoga što nam se na prvi pogled čini nespojivim poput Čerininih pejzaža i Rončevićevih apstrakcija. Izložba koju imamo pred sobom ukazuje na to da je takav spoj ipak moguć i da pred sobom imamo upravo ostvarenje temeljne funkcije baroknog teksta – stvaranje čuđenja i jednog novog drugačijeg sklada.“

Ostvarenje izložbe financijski je omogućila Zadarska županija. Izložba se može razgledati od ponedjeljka do petka od 9 do 20 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati. Prati je bogato ilustirani katalog.

Izvor: Zadarska županija