Od 14. ožujka do 2. svibnja izložba „Venecijanske trgovinske perle – kolekcija A. Panini“ održat će se kao nastavak iznimne suradnje djelatnika Muzeja antičkog stakla u Zadru i talijanskih stručnjaka i entuzijasta zaljubljenih u staklo i nastavak bogatog izložbenog programa u slavljeničkoj, desetoj godišnjici djelovanja MAS-a.
U repertoaru arheološke i povijesno-umjetničke staklene građe posebno mjesto zauzimaju staklene perle. Često nisu u fokusu stručne i znanstvene obrade, no u posljednje vrijeme užim specijalističkim projektima postaju bitna i zaokružena tema. Jedan takav projekt ostvario je i Augusto Panini, pionir proučavanja srednjovjekovnih i novovjekovnih perli u Italiji. Svojim bogato ilustriranim monografskim djelom Perle di Vetro Mediorientali VIII-XX secolo, Skira – Milano, on opisuje kulturne, trgovačke i religijske odnose između subsaharske zapadne Afrike i Bliskog istoka, zapadnog Mediterana i Venecije, u rasponu od gotovo trinaest stoljeća. Sustavno i znanstveno relevantno praćenje distribucije pojedinih oblika i ukrasa na perlama daje posebnu vrijednost izabranim primjercima ogrlica i perli koje je selektirao Panini, a koji svojim koloritom i raznolikošću predstavljaju pravi magnet za publiku.
Mislimo da predstavljanje jednog dijela autorovih istraživanja u Muzeju antičkog stakla u Zadru iznimno doprinosi atraktivnosti izložbenog programa, ali on i znanstveno nadopunjuje poznavanje nastanka i distribucije te građe koja je na našim prostorima iznimno rijetka.
U svim povijesnim razdobljima jedan od stalno prisutnih načina izrade perli je tehnika na plameniku, tj. tehnika apliciranja malene količine staklene rastaline omatanjem oko štapićastog pomagala. Upravo stoga izložbu će obogatiti i demonstracija takve izrade staklenih perli koju će izvesti Ivana Matković.