Košarkaši Sonik Puntamike u 7. kolu HT Premijer lige svladali Zabok

ZADAR – Košarkaši Sonik Puntamike u sedmom su kolu HT Premijer lige na domaćem parketu svladali Zabok rezultatom 78:72. Premda su Zadrani u nekoliko navrata krajem treće četvrtine imali i visokih 18 razlike, pobjednik je odlučen tek u samoj završnici, a ključnom se pokazala trica povratnika u zelene redove Dina Palčića koji je 12 sekundi prije kraja prelomio utakmicu i doveo „Spartance“ do trećeg trijumfa u hrvatskom prvenstvu.

Nakon početnog ispipavanja snaga Puntamičani su pronašli svoju nišu i serijom 8:0 otišli na prvu ponešto osjetniju prednost (10:5). Zabok se na otvaranju mučio u napadu te je teško dolazio do poena iz igre, no četiri vezana slobodna bacanja Bruna Levanića-Kutnog i Zvonimira Ćutuka primakli su goste na samo pola koša zaostataka na ulasku u devetu minutu (12:11). Košem i dodatnim slobodnim bacanjem uzvratio je Petar Marić, da bi njegov gotovo 12 godina mlađi prezimenjak tricom zaključio prvu četvrtinu za povratak „Soniksa“ na plus pet (18:13). Nalet domaćih košarkaša se nastavio i na otvaranju druge dionice te je „Spartancima“ trebalo manje od 90 sekundi da se odvoje na dvoznamenkastu prednost, a najzaslužniji za to bio je Ivan Vučić koji je povezao polaganje i tricu za odlazak Puntamike na 23:13.

Gostujući strateg Jakša Vulić reagirao je minutom odmora koja je ekspresno urodila plodom i nakon dviju vezanih trica Marina Vručinića i Jure Gunjine donijela identičnu reakciju sa zelene klupe. Dva jednominutna predaha u kratkom razdoblju dobro su došla Puntamičanima koji su se na parket vratili napunjenih baterija i kombinacijom zonske obrane i brzog protoka lopte u napadu učas „otprašili“ na visokih 15 razlike (36:21). Dalekometni ubačaji Gabriela Marića i Ivana Vučića, ugrađeni u seriju 13:2, dali su prijeko potrebni vjetar u leđa Kuliševim momcima koji su zadržali dobar napadački ritam sve do kraja poluvremena te su na veliki odmor otišli s 11 koševa prednosti, a mogli su i s kojim više da iskusni Veljko Budimir nije pogodio od table u završnim sekundama prvoga dijela.

Premda su ponovno imali slab doprinos igrača s klupe koji se očitovao samo kroz četiri poena Marka Prskala, Zadrani su vrlo dobro kontrolirali skok i dopustili gostima samo deset poena iz reketa u prvih 20 minuta, a upravo su se te dvije stvari i u nastavku pokazale kao dobitna formula. Serija 11:3 na otvaranju treće četvrtine odvela je „Sonikse“ na do tada najvećih plus 17 (53:36), no s druge su strane uzvratili Srđan Brocić i Veljko Budimir pa smo u narednih nekoliko minuta gledali izjednačenu košarku.

Puntamičani su sve do pretkraj dionice u potpunosti kontrolirali rezultat i događanja na parketu, no mini-serija Zaboka 0:6 pokazala je da je prerano za zatvaranje utakmice. Ta je teza potvrđena već u početnim minutama četvrte četvrtine kada su gosti zahvaljujući slobodnim bacanjima Budimira i trici Gunjine po prvi puta nakon sredine druge dionice prišli na jednoznamenkasti zaostatak (68:60). Nakratko je uzvratio Vučić, no novi dalekometni ubačaj raspoloženog Gunjine, njegov već peti, u potpunosti je promiješao karte uoči same završnice (71:65). Umorni Zadrani su počeli promašivati šutove koje su do tada zabijali te su gotovo četiri minute ostali bez poena, što su „Žuti lavovi“ iskoristili da se preko Buljevića i Vručinića u potpunosti vrate u susret (72:70). Sušu je prekinuo Vučić koji je bio polovičan s linije slobodnih bacanja, no ponovno je uzvratio Gunjina te je postalo jasno da će o pobjedniku odlučiti jedna lopta. Ona je na koncu došla u ruke kapetana Dina Palčića koji je s istekom napada pogodio za 76:72, a kada je nakon gostujuće minute odmora Levanić-Kutni pogriješio u vođenju lopte priči je bio kraj.

Zadrane je ponovno predvodio Ivan Vučić koji je ubacio 27 poena, a pratili su ga Gabriel Marić i Marino Šarlija s 13, odnosno 12 koševa. Valja naglasiti i dobru partiju junaka domaće pobjede Dina Palčića koji je susret završio s deset poena, deset skokova i pet asistencija, dok je najefikasniji u gostujućim redovima bio Jure Gunjina sa 17 koševa i pet uhvaćenih lopti.