Košarkaši Zadra u najvećem derbiju pobijedili Cibonu sa 17 koševa prednosti!

U 4. kolu Lige za prvaka HT Premijer lige, pred 700 bučnih gledatelja u Dvorani Krešimir Ćosić, košarkaši Zadra pobijedili su u najvećem derbiju hrvatske košarke momčad Cibone rezultatom 93:76 (23:19, 17:23, 21:15, 32:19). Velika je to pobjeda trenera Zadra Danijela Jusupa, koji je uspio „razbuditi“ svoju momčad u trenucima kada joj nije išlo, a i svojevrstan poraz Josipa Sesara, koji je stalnom komunikacijom sa sucima na rubu tehničke pogreške, a zatim i jedne koja mu je dosuđena, trasirao put svoje momčadi prema porazu.

Utakmica je očekivano donijela dosta tenzija i nešto manje „umiranja u ljepoti“. Otvaranje utakmice pripalo je košarkašima Zadra, koji su iskoristili loše napade Cibone i uglavnom iz kontranapada stigli do visoke prednosti 14:4. Trener gostiju reagirao je minutom odmora, ušao u kratku raspravu i sa sucima i domaćom publikom, ali i uspio „razbuditi“ svoje košarkaše, koji su pokazali više strpljenja i stigli do izjednačenja 16:16.

Za razliku od Jusupa, Sesar je dosta mijenjao petorku, potaknut i činjenicom da mu je zbog izostanka Bundovića dosta skučena rotacija. Igra bez playmakera pokazala je svoje mane, pa je Jusup umjesto Mekića i Davisa uveo Čamparu i Drežnjaka. Upravo je Drežnjak jednom tricom iz gotovo izgubljenog napada zaslužan što je Zadar na prvi predah otišao s vodstvom 23:19.

Druga četvrtina bila je „noćna mora“ za Zadar, što zbog dobre Cibonine obrane, što zbog izuzetno loše obrane Zadra. Pokušavao je Jusup upozorenjima, vikom, čestim izmjenama, razbuditi momčad u tom segmentu, uglavnom bez uspjeha. Cibona je uzela ono što joj se pružilo, povela 33:42 u 18. minuti, pa je rezultat 40:42 na poluvremenu za domaćine bio i više nego dobar. Najveći problem Zadra bio je loš šut za tricu (3-19), koji je opet bio posljedica manjka rješenja u napadu.

S puno nervoze nastavilo se i u drugom poluvremenu. Sporo su se mijenjale rubrike s poenima, a Zadar je minus od šest poena (46:52) u izjednačenje uspio pretvoriti polaganjem Božića, slobodnim bacanjem nakon tehničke pogreške Sesaru i trice Drežnjaka. Ovaj je igrač kroz prvo poluvrijeme bio učestali cilj Jusupovih „savjeta“, a sada je s tri trice u završnici treće četvrtine doveo do delirija zadarske navijače i svoju momčad u vodstvo 61:57.

Tri prve minute posljednje četvrtine Cibona nije mogla do poena. Prije nego je Radovčić konačno „nanišanio“ mrežicu, Zadar je već vodio 68:57. Pokušala je Cibona presingom preokrenuti sudbinu u završnici, ali je Čampara polaganjem na isteku prve akcije, a potom i tricom u drugoj, okončao dvojbe oko pobjednika. S 15 poena prednosti (88:73) minutu prije završetka, utakmica se mogla lagano privoditi kraju. „Mi smo Zadrani, Zadar je naš“ orilo se još dugo nakon posljednjeg sučevog zvižduka.

Najbolji pojedinac susreta bio je Luka Božić, koji je uz 20 poena imao 10 skokova i 7 asistencija, no junak publike bio je Dario Drežnjak, koji je u 24 poena ugradio 5 trica  i dva zakucavanja u trenucima kad se odlučivala utakmica. Kod Cibone najbolji je bio bivši Zadranin Domagoj Vuković s 18 postignutih poena.

STATISITKA UTAKMICE

Danijel Jusup, trener Zadra: U prvom poluvremenu smo bili kao da smo u drugoj brzini, na klupi sam činio da sve u prvom redu da probudim momčadi da bismo uopće mogli razgovarati o košarci. Srećom vratili smo se krajem prvog poluvremena i dobro je da nije ostalo na njihovih 8-9 razlike. U svlačionici smo malo porazgovarali, iskazao sam nezadovoljstvo jer mi energijom moramo bolje. Kad su stigli energija i želja, onda je došao i šut i sve ostalo. Odigrali smo nadahnuto, a kad smo pogodili otvorene šutove utakmica je bila riješena.Dario Drežnjak: Čestitke na pobjedi mojim suigračima, odigrali smo dobru utakmicu, pogotovo drugo poluvrijeme. U drugom dijelu prvog poluvremena imali smo poteškoća, radili smo greške za koje smo se dogovorili da se ne bi smjele događati. U drugom poluvremenu greške smo smanjili, krenulo je i u napadu te smo otišli na veliku prednost. Iako je utakmica bila jako teška, Sani i ja samo imali šuterski dan, a svi poeni su posljedica uigranih akcija. Napokon smo nešto pogodili izvana u utakmici s Cibonom i to nas je odvelo u mirnu završnicu.

Josip Sesar, trener Cibone: Moram pogledati snimku da bih prokomentirao utakmicu, imam dojam da nismo puno utjecali na našu igru. Nisam stekao dojam niti da sam previše razgovarao sa sucima, i to ću vidjeti nakon što pogledam snimku. Ako je to i bilo, nije cilj bio skinuti pritisak s leđa igrača zbog rezultata, jer rezultat je bio gotov čim smo došli ovdje.

Domagoj Vuković: Prvi dio smo držali pod kontrolom, trener Zadra je sredinom treće četvrtine promijenio taktiku u obrani, tu se nismo snašli. Unijela se nervoza i rezultat na kraju nije realan, no Zadar je jako dobra momčad i sve što joj se ponudi će iskoristiti, pogotovo kad se protivnik ne baca na glavu, a mi to danas nismo radili. Danas je točno godinu dana od moje ozljede, nije se lako vratiti na visoku razinu košarke, ali sam zadovoljan kako napredujem.

Uoči utakmice prigodan poklon – loptu s potpisima – prvacima Hrvatske u košarci s kolicima, KKOI Zadar, uručio je kapetan KK Zadar Marko Ramljak.