U organizaciji Zadarske županije i Sveučilišta u Zadru, u srijedu, 15. lipnja 2016. godine, održana je završna konferencija projekta „Inkluzija – korak bliže društvu bez prepreka“ u Multimedijalnoj dvorani Sveučilišta u Zadru (Novi kampus).
U ime Zadarske županije okupljene je pozdravio Ivan Šimunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, istaknuvši kako je Županija prepoznala važnost ovog projekta, te kako korist od asistenata nisu imali samo učenici s teškoćama, već i cijeli Odjel koji je na njemu radio.
Voditeljica projekta, Anita Mijić, pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije, navela je kako je projekt partnerstvo Zadarske županije, koja je nositelj projekta, te 17 osnovnih i 7 srednjih škola kojima je osnivač Zadarska županija. Uspješnoj realizaciji projekta pridonijeli su također i Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Zadar i Sveučilište u Zadru, kao suradnici na projektu.
Provedba projekta započela je 21. kolovoza 2015. godine i traje 12 mjeseci, a sufinancira se iz Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.635.770,00 kn od čega je 2.372.193,00 kuna sufinancirano iz bespovratnih sredstava (90% ukupne vrijednosti projekta), dok je 263.577,00 kuna sufinancirano iz sredstava Zadarske županije (10% ukupne vrijednosti projekta).
Tijekom provedbe projekta zaposleno je 63 pomoćnika u nastavi, od kojih je 10 pomoćnika sudjelovalo u prethodnom projektu, osigurani su pomoćnici u nastavi za 86 učenika s teškoćama u razvoju integriranih u redovite osnovne i srednje škole, te je stručno osposobljeno 53 pomoćnika u nastavi. Isto tako, raznim promidžbenim aktivnostima i javnost je bila upoznata činjenicom da sva djeca imaju pravo biti uključena u sustav redovnog školovanja i ravnopravno integrirana u društvo.
Kao suradnik na projektu sudjelovalo je i Sveučilište u Zadru, u čije ime je sudionike konferencije pozdravila dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić, prorektorica.
Smiljana Zrilić, pročelnica Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru, kazala je kako je ovaj projekt od velike koristi za svakoga, kako za samo dijete, tako i za pomoćnika. Prema riječima pročelnice Odjela, cilj je raditi na tome da djeca nemaju fobije što se tiče socijalne inkluzije. Ponekad, uza sav trud struke, ne može se reći da se inkluzija u potpunosti provodi. Prva je uloga učitelja da prepozna teškoću, a onda da na istoj i radi. Školski neuspjeh nisu samo ocjene, već se isti „prepoznaje“ i na emocionalnom i socijalnom planu, a poseban naglasak stavlja se na kompetencije učitelja i nastavnika.
Gost predavač, Morana Žganjer, koja i sama ima poremećaj disleksije i disgrafije, svojom je životnom pričom dirnula sve prisutne, naročito zbog činjenice što je kao osoba s poteškoćama uspjela završiti studij sestrinstva.
Primjere iz školske prakse predstavili su:
– Silvana Stipić, pedagog, Osnovna škola Stjepana Radića Bibinje
– Lidija Tabori Paleka, pomoćnica u nastavi, Osnovna škola Benkovac
– Petrimir Perkušić, pomoćnik u nastavi, Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola Zadar i
– Ivan Bašić, roditelj djeteta s pomoćnikom u nastavi.