PH U PLIVANJU ZA KADETE Filio Župan osvojio srebro, dvije bronce i pehar

U organizaciji Hrvatskog plivačkog saveza, Plivački klub Zadar je priredio Prvenstvo Hrvatske za kadete u plivanju. Natjecanje se odžalo 17. i 18.02.2024. na bazenu Športskog centra Višnjik, a na natjecanju je nastupilo 290 kadeta i kadetkinja iz 40 hrvatskih plivačkih klubova. Plivalo se u tri djela programa, a Pk Zadar je na domaćem terenu predstavljala postava od 13 kadeta i kadetkinja koji su tijekom zimske sezone ostvarili kvalifikacijske norme za nastup na PH. Za Klub su plivali: Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, Adrian Marinović, Zrna Šijaković, Mareta Mikulić, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, Tia Butić, Lori Sutlović, Zara Brtan i Anna Veselić.

Novost u sistemu bodovanja na PH je ekipni poredak klubova i plasmn u disciplini višeboj. U ekipnom poretku klubova, velikim bodovima boduje se jedan natjecatelj kluba s najboljim vremenom u muškoj i ženskoj konkurenciji u svakoj pojedinačnoj disciplini, kao i jedna štafeta u svakoj štafetnoj disciplini u muškoj i ženskoj konkurenciji. Višeboj je disciplina u kojoj se poredak određuje zbrojem velikih brojeva iz 4 pojedinačne utrke. Za ukupan poredak u disciplinama višeboja (višeboj slobodno/leđno/prsno/leptir), velikim bodovima boduju se discipline za pojedinačnog natjecatelja iz individualnih utrka (400m slobodno+200m mješovito+100m+50m).

Najuspješniji kadet u redovima Kluba, bio je Filip Župan koji je dominirao u disciplinama slobodnog stila. Osvojio je dvije brončane medalje u disciplinama 400m slobodno (4:33.48) i 100m slobodno (57.66) te srebrenu medalju u disciplini 50m slobodno (25.85) u kojoj je isplivao najveći broj bodova (474 boda). Zbrojem bodova 4 isplivane discipline (400m slobodno, 200m mješovito, 100m slobodno i 50m slobodno) Filip je ostvario 1785 bodova te zauzeo 2. mjesto u disciplini višeboj slobodno za što je nagrađen peharom. Plivao je još i disciplinu 50m leđno (31.79) gdje je zauzeo 7. mjesto te disciplinu 200m mješovito (2:32.09) 14. mjesto.

Ženska kadetska štafeta u sastavu Mareta Mikulić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović, Tonka Plavčić, zauzela je 5. mjesto u štafeti 4x50m slobodno (2:01.34) te 10. mjesto u štafetama 4x50m mješovito (2:22.68) i 4x100m mješovito (5:23.23).

Muška kadetska štafeta u sastavu Filip Župan, Paulo Sinovčić, Tin Mršić, Toni Mršić, zauzela je 6. mjesto u štafeti 4x50m slobodno (1:53.59) te 13. mjesto u štafeti 4x50m mješovito (2:13.09) i 14. mjesto u štafeti 4x100m mješovito (5:01.06). Kadeti i kadetkinje Pk Zadar zauzeli su još i 10. mjesto u štafeti 4x100m slobodno Mixed (4:24.85) u sastavu Filip Župan, Tin Mršić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović.

I ostali plivači Pk Zadar plivali su svoje osobne rezultate te ostvarili dobre plasmane na njima glavnom natjecanju u zimskoj sezoni. Na kraju 3. dijela programa, u ukupnom ekipnom poretku, u jakoj konkurenciji od 40 klubova, Pk Zadar je zauzeo 8. mjesto s ukupno osvojenih 8959 bodova. Prvo mjesto zauzeo je Pk Dubrava s 12603 bodova, drugo mjesto Pk Mladost (12052 boda) te treće mjesto Pk Primorje (11870 boda).

Treneri kadeta Željko Olujić, bacc.cin. i Ivan Karavida, prof. te trenerica Maja Štrbac, jako su zadovoljni uspjehom kadetske ekipe za koju smatraju da su na odličnom putu za juniorsko plivanje. Čestitke svima. Kadetima slijedi zasluženi odmor te ulazak u ljetnu sezonu!