Plivači i plivačice PK Zadar nastupili u Rijeci na Prvenstvu Hrvatske u plivanju

Od 14. do 17. 12. 2023. godine na bazenu Kantrida u Rijeci, održano je prvenstvo Hrvatske za seniore i prvenstvo Hrvatske za dobne skupine u plivanju u 25m bazenu. U jakoj konkurenciji, nastupilo je 417 plivačica i plivača iz 38 hrvatskih klubova koji su tijekom sezone ostvarili pravo nastupa isplivavši zadane norme. U jutarnjim satima plivale su se kvalifikacije, a popodne su plivane finalne utrke (A i B finala). Na PH plasirali su se idući natjecatelji „Zadra“ : Lovre Dellavia, Ivano Kuman, Rita Herceg, Mia Šarić, Danica Sorić, Bernarda Petešić, Zrna Šijaković, Mia Zekanović i Matea Grbin.

Juniorka Rita Herceg ostvarila je najbolji plasman u disciplini 100m prsno (1:17.89) i nakon jutarnjih kvalifikacija se plasirala u popodnevno B finale gdje je istu dionicu otplivala u vremenu (1:15.98), ostvarila 552 Fina bodova te zauzela 11. mjesto. U disciplini 50m prsno (35.54) zauzela je 15. mjesto u kategoriji juniorki, dok je dionicu 100m mješovito otplivala u vremenu (1:09.93) te zauzela 20. mjesto u kvalifikacijama. Također je nastupila i u disciplini 100m leptir (1:10.96) gdje se plasirala na 25. mjesto te disciplini 50m leptir (30.97) 26. mjesto.

Mlađa juniorka Zrna Šijaković, ostvarila je svoj najbolji plasman u disciplini 400m mješovito gdje je izborila popodnevno B finale. U finalu je otplivala svoje najbolje vrijeme discipline 400m mješovito (5:32.09) te se plasirala na 13. mjesto. Nastupila je još i u disciplinama 800m slobodno (10:06.36) gdje je zauzela 13. mjesto i 100m leptir (1:14.79) 28. mjesto te otplivala svoje najbolje vrijeme u istim dionicama, a u disciplini 400m slobodno (5:00.03), zauzela je 16. mjesto.

I ostali plivači „Zadra“ odradili su izvrsne nastupe, u jutarnjim kvalifikacijama plivali su utrke sa odličnim pomakom rezultata u svojim disciplinama. Mlađi junior Lovre Dellavia otplivao je svoje najbolje vrijeme u disciplini 100m prsno (1:06.99) te se plasirao na 9. mjesto. Također se na 9. mjesto plasirao u disciplini 50m prsno (30.67). Nastupio je još u disciplinama 50m slobodno (24.77) te 100m mješovito (1:03.03) gdje je zauzeo 13. mjesta te otplivao svoja najbolja vremena. Ivano Kuman nastupio je u disciplini prsno tehnike gdje je u svim dionicama otplivao svoja najbolja vremena. Na 200m prsno (2:29.54) plasirao se na 8. mjesto, 100m prsno (1:09.81) 16. mjesto te 50m prsno (31.85) 13. mjesto.

U štafetnim disciplinama nastupila je mlađe juniorska i seniorska ženska postava. U disciplini 4x200m slobodno (9:47.63) ml. juniorska štafeta u sastavu: Zrna Šijaković, Mia Šarić, Mia Zekanović, Bernarda Petešić, plasirala se na 5. mjesto. Na osmo mjesto u mlađe juniorskoj kategoriji, plasirala se se ženske štafete: 4x50m slobodno (1:57.44) u sastavu: Bernarda Petešić, Mia Šarić, Danica Sorić, Mia Zekanović; 4x50m mješovito (2:11.13) u sastavu: Mia Šarić, Matea Grbin, Bernarda Petešić, Mia Zekanović; 4x100m slobodno (4:21.37) u sastavu: Zrna Šijaković, Mia Zekanović, Mia Šarić, Danica Sorić. Štafeta 4x100m mješovito (4:56.44) u sastavu: Mia Šarić, Bernarda Petešić, Zrna Šijaković i Mia Zekanović, plasirala se na 9. mjesto.

Seniorske štafete plivale su se u popodnevnim finalima. U sastavu: Zrna Šijaković, Mia Šarić, Rita Herceg i Mia Zekanović, ženka postava Zadra zauzela je 6. mjesto u štafeti 4x200m slobodno (9:28.51) te 10. mjesto u štafeti 4x100m mješovito (4:50.97). Seniorska štafeta u sastavu: Mia Zekanović, Rita Herceg, Mia Šarić, Danica Sorić u disciplini 4x100m slobodno (4:20.92) plasirala se na 9. mjesto.

Na listi uspješnosti klubova, u konkurenciji 38 klubova, PK Zadar je sa svojih 7 plivačica zauzeo 17. mjesto. Treneri koji su pratili ekipu Ivan Karavida, prof. i Željko Olujić, bacc.cin., zadovoljni su otplivanim zimskim PH i sa veseljem iščekuju natjecanja u 50m bazenu. Iduće državno natjecanje koje očekuje PK Zadar je kadetsko PH u veljači.