Predstavnici LAG-a Bura susreli se s ministrom poljoprivrede Luxemburga

Voditelj LAG-a Vladimir Dedić mag.oec. spec. f&b i stručni suradnik za međunarodnu suradnju Ana Škara, mag.iur. sudjelovali su na konferenciji LAG-ova iz Europe LINC 2017 u Luxemburgu od 09.05-11.05.2017. LINC je europska LEADER konferencija koja kombinira europsku razmjenu iskustava u provedbi EU projekata iz sektora poljoprivrede sa sportskim događajima, turističkom ponudom ruralnih područja, te valorizacijom resursne osnove u svrhu unapređenja kvalitete života lokalnih dionika. LINC je nastao kao inicijativa lokalnih akcijskih grupa (LAG-ova) i nacionalnih mrežnih jedinica za ruralni razvoj u Austriji, Njemačkoj, Estoniji i Finskoj. LAG Bura je bio jedini predstavnik iz Hrvatske, dok je sveukupno bilo predstavljeno 116 LAG-ova iz 19 zemalja Europske Unije.
“Izmjenili smo projektne ideje LAG-a BURA europskim kolegama te razgovarali o mnogobrojnim mogućnostima suradnje sa kolegama iz Finske, Estonije, Njemačke, Austrije i Poljske. Također smo upoznali način funkcioniranja LAG-ova u Luxembourgu te ponijeli sa sobom važna iskustva, poznanstva i informacije. Imali smo čast upoznati i predstaviti projektne ideje i projektne suradnje LAG-a „Bura“ sa Fernandom Etgenom, Luxembourškim ministrom za poljoprivredu, vinogradarstvo i zaštitu potrošača. Na LINCK „walk“ u pokrajini Atert-Wark smo upoznali Camille Gira iz ministarstva održivog razvoja i razgledati funkcionalni mlin iz 19. stoljeća u Beckerichu i Centar za učenje ekologije Luxembourg.
Također smo upoznalo gradonačelnika grada Viandena, Marca Shaeferea te organizatore sljedeće LINC konferencije iz Finske koji se nadaju našem dolasku i budućoj suradnji. Moramo napomenuti da je Vianden turističko naselje koje je prepoznavanjem svojih resursa postiglo da je danas turističko središte, a to su postigli očuvanjem prirodne i kulturne baštine, promoviranjem ruralnih područja, osmišljavanja animacijskih programa posjetitelja destinacije i sl. Moramo priznati da nas je Vianden posjetio na naš Obrovac jer imaju vrlo slični resursnu osnovu, što pokazuje veliki potencijal ovog bisera „dalmatinske provanse“. Smatramo da proces unapređenja kvalitete i poboljšanja života na području LAG-a Bura možemo postići udruživanjem, očuvanjem prirodne, kulturne i tradicijske baštine, valorizacijom postojućih resursa.
Cilj ovog kongresa je razmjena iskustava u provedbi LEADER projekata u sklopu Mjere 19. LEADER-CLLD za koje smo i mi povukli EU sredstva. LAG-ovi u drugim zemljama funkcioniraju mogli bi reći puno bolje, u smislu da su lokalni dionici više uključeni u razvoj zajednice ruralnog područja, puno su veće potpore njihovih nacionalnih programa za razvoj ruralnih područja (u RH iznos je 3% PRR-a, dok europske kolege imaju od 6-12% njihovog PRR-a, što u prijevodu znači da imaju od 2 do 4 puta više sredstava na raspolaganju za lokalne projekte od nas u Hrvatskoj). Vrlo bitan čimbenik je suradnja sa Jedinicama lokalne i regionalne samouprave koje uključene u sve projektne aktivnosti LAG-ova, kako organizacijski i kadrovski, tako i financijski. U našem slučaju JLS-ovi su jedini izvor financijske podrške za predfinanciranje LAG projekata.
U vidu razvoja ruralnog područja Zadarske županije LAG Bura osmislio je nove projekte koje pripremamo za apliciranje na EU fondove. Cilj našeg rada je povezati proizvođače u organizacije, formirati finalne proizvode koji bi bili konkurentni na tržištu, te na kraju ih i plasirati, što će biti i jedan od rezultata međunarodnog projekta pod nazivom Rural Flavours u suradnji sa kolegama iz Finske, Estonije, Španjolske, Portugala i Cipra. Otvarat ćemo vrata EU tržišta našim proizvođačima koji su postigli kvalitetu, a trebaju dodatno povečati količine. Bitno je naći pravi put kojim će lokalni proizvođači biti prepoznati kao brend, a taj put je suradnja i aktiviranje potencijala gdje u RH još postoji prostora za napredak. Ovim aktivnostima u potpunosti ispunjavamo moto LAG-a Bura „Pokreni se i bit ću ti vjetar u leđa“.” – izvijestio je Dedić.20170509_1854041-e1494845676225_crop_800x450