RITA HERCEG zvijezda Prvenstva Hrvatske, uz 5 medalja izborila i mjesto u reprezentaciju

_autotone

Od 20. do 23. 12. 2022. godine na bazenu Kantrida u Rijeci, održano je prvenstvo Hrvatske za seniore i prvenstvo Hrvatske za dobne skupine u plivanju u 25m bazenu, a nastupilo je 412 plivačica i plivača iz 40 hrvatskih klubova. U jutarnjim satima plivale su se kvalifikacije, a popodne su plivane finalne utrke (A, B i C finala).

Na PH plasirali su se idući natjecatelji „Zadra“: Adrian Šaponja, Lovre Dellavia, Ivano Kuman, Dina Volarević, Marcela Lovrović, Sara Zrilić, Rita Herceg, Zara Medanić, Danica Sorić, Bernarda Petešić i Matea Grbin.

Najbolja plivačica „Zadra“, mlađa juniorka Rita Herceg, briljirala je na ovom natjecanju u svojim dionicama prsno tehnike i nastupima u A i B finalima ostvarila zapažene rezultate.

U svojoj glavnoj disciplini, 200m prsno (2:37.78) u jutarnjim kvalifikacijama, postala je mlađa juniorska prvakinja Hrvatske te osvojila zlatnu medalju, a isplivano vrijeme je bilo dovoljno da bude i srebrena juniorka i brončana mlađa seniorka.

U popodnevnim A finalima, Rita je istu dionicu plivala (2:34.38) te bila brončana seniorka. Ovim rezultatom, osvojila je rekordan broj od 662 Fina boda te izborila mjesto u plivačkoj reprezentaciji Hrvatske. Rita Herceg i njen trener Željko Olujić, boravit će u Rijeci od 2. do 8. siječnja 2023. u sklopu priprema Hrvatske plivačke reprezentacije.

Na 100m prsno, osvojila je ml.juniorsko srebro (1:13.17) u jutarnjim kvalifikacijama, dok je u popodnevnim A finalima istu dionicu plivala (1:12.44) te zauzela 6. mjesto u seniorskoj konkurenciji. U disciplini 50m prsno (33.91), osvojila je mlađe juniorsko srebro u kvalifikacijama, a u B finalu plivala je vrijeme (33.38) te zauzela 9. mjesto i 626 Fina bodova.

Nastupila je i u disciplini 400m mješovito te otplivala vrijeme (5:15.07) što je bilo dovoljno za srebro u mlađe juniorskoj kategoriji.

I ostali plivači „Zadra“ odradili su izvrsne nastupe, u jutarnjim kvalifikacijama plivali su utrke sa odličnim pomakom rezultata u svojim disciplinama. Dina Volarević nastupila je u disciplini 400m slobodno (4:44.56) te otplivala svoje najbolje vrijeme sezone i zauzela 16. mjesto u juniorskoj kategoriji. Mlađi junior Adrian Šaponja, također je otplivao svoje osobne rekorde u disciplinama 50m slobodno (25.20), 14. mjesto i na 100m leptir (1:02.20), 20. mjesto.

U štafetnim disciplinama nastupila je mlađe juniorska ženska postava u sastavu: Marcela Lovrović, Rita Herceg, Sara Zrilić i Zara Medanić. Nastupile su u 2 štafete i ostvarile 4 .mjesto na 4x50m slobodno, (1.53.23), gdje im je nedostajalo 12 stotinki za 3. mjesto, dok su u štafeti 4x50m mješovito (2:06.59) u istom sastavu cure zauzele 7. mjesto također u mlađe juniorskoj kategoriji. Seniorska štafeta u sastavu: Dina Volarević, Rita Herceg, Sara Zrilić i Marcela Lovrović nastupila je također u dvije štafete. U štafetnoj utrci 4x100m slobodno (4:08.49) cure su zauzele 6. mjesto, dok su u istom sastavu na 4x100m mješovito (5:09.76) zauzele 8. mjesto u seniorskoj kategoriji.

Na listi uspješnosti klubova, u konkurenciji 40 klubova, PK Zadar je sa svojih 8 plivačica zauzeo 14. mjesto. Treneri koji su pratili ekipu Ivan Karavida, prof. i Željko Olujić, bacc.cin., zadovoljni su otplivanim zimskim PH i sa veseljem iščekuju natjecanja u 50m bazenu. Iduće državno natjecanje koje očekuje PK Zadar je kadetsko PH u veljači.