Zadar pobijedio Cibonu i osvojio Kup Krešimira Ćosića!

KK Zadar osvajač je SuperSport Kupa Krešimir Ćosić za sezonu 2023./24.! Na ispunjenim Gripama, koje su disale zadarski od prve do zadnje minute, zadarski košarkaši slavili su rezultatom 80:68 (13:12, 25:15, 23:27, 19:14), osvojili prvi ovosezonski trofej i  s navijačima zapjevali “Večeras je naša fešta”! Do devetog Krešinog kupa Zadrani su došli na najteži mogući način, pobjedom protiv Splita u četvrtfinalu, zatim slavljem protiv Cedevite Junior u dramatičnom polufinalu i na kraju protiv najvećeg protivnika u finalu. Veliko slavlje počelo je na parketu i dvorani u Gripama, nema sumnje da će se večeras dugo slaviti i u Splitu i u Zadru.

STATISTIKA

Nošeni podrškom punih Gripa zadarski košarkaši išli su u utakmicu odlučni ne ući u početni zaostatak kao u prošlim utakmicama. U prvom napadu Božić pogađa tricu, slijedi nekoliko brzih napada ali i pogrešaka koje daju Ciboni mogućnost brzog povratka u egal. Zadrov plan bila je igra pod košem kako bi se Cibona opteretila osobnim pogreškama, ali Mazalin i Ramljak nisu bili posebno uspješni u tim napadima. Prva četvrtina završava ipak minimalnom prednošću Zadrana 13:12.

Cibona je zonom zatvarala Zadru reket, dosta uspješno, dok Žganec Lakić i Božić nisu pogodili pet trica za seriju 15:1 i vodstvo 35:23. S obzirom na postavke igre bilo je jasno da Vukovi nemaju šansi nastavi li Zadar pogađati. Maestralni Božić (15 poena, 8 skokova i 5 asistencija) vodio je Zadar do prednosti 38:27 u prvom poluvremenu.

U drugom poluvremenu obje momčadi gledali smo u drugačijim ulogama nego smo navikli: Zadar koji je do poena dolazio isključivo pitanjem trica i Cibonu koja je to radila igrom ispod koša. Uspješniji su bili Zagrepčani, koji su zaostatak 36:50 s tri uspješna napada sveli na 42:50, a onda i novom serijom od sedam poena Aranitovića došli na svega 55:51.  Srećom baš tada ponajbolji Cibonin košarkaš ide na klupu zbog četvrtog prekršaja, Drežnjak i Božić pogađaju trice i u posljednju četvrtinu nose +7 (61:54).

Uz sve probleme koje ima sa skraćenom rotacijom, Aranitovićem opterećenim s četiri osobne i s Vukovićem na klupi zbog pet, Cibona je ostajala u utakmici, imala zaostatak 556:61 i nekoliko napada za smanjenje tog vodstva. Drežnjak svojom mini-serijom vraća razliku na 9 poena. Pogubio je živce Bundović, napravio namjernu i petu osobnu pogrešku na Žganecu, Zadar je došao do prednosti koju u ovakvoj atmosferi više nije mogao ispustiti.

Luka Božić ostvario je u finalu triple-double s 27 poena i po 10 poena i asistencija te je sigurno najzaslužniji za ovogodišnji uspjeh svoje momčadi. Arijan Lakić pogodio je puno važnih šutova, na kraju stigao do 19 poena, a srčani Žganec do 15. U Ciboni je najbolji bio Radovčić sa 17 poena.

Božić je očekivano proglašen i najboljim igračem završnog turnira, ujedno i daleko najbolji strijelac završnog turnira s 80 poena.