Zadranin Damir Buškulić dobit će Nobelovu nagradu!

KOLABORACIJA eksperimenata LIGO i Virgo koji snimaju gravitacijske valove danas je potvrdila ono što smo najavili na Indexu prije mjesec dana – da su znanstvenici koji rade na ovim projektima  prvi put s trima detektorima snimili isti izvor gravitacijskih valova, čime je službeno počela nova era u astronomiji.

Gravitacijski valovi stvoreni u srazu dvaju crnih rupa prvi put su zabilježeni 2015. godine, a njihovo otkriće proglašeno je jednim od najvažnijih u astronomiji 21. stoljeća te vrijednim Nobelove nagrade koja bi se trebala objaviti sljedeći tjedan.

Kako se već pisalo na Indexu ono je, među ostalim, potvrdilo predviđanja Einsteinove opće teorije relativnosti prema kojima bi kretanje tijela trebalo uzrokovati stvaranje gravitacijskih valova, odnosno nabora u prostor vremenu, kao što kretanje metka stvara valove u zraku ili čamac u moru. No što je još važnije, ono također otvara vrata za novu vrstu promatranja, baš kao što je to učinio razvoj raznih drugih vrsta teleskopa koji rade na raznim duljinama elektromagnetskog zračenja. Primjerice, radio teleskopi koji primaju radiovalove uspijevaju zabilježiti tijela koja se inače skrivaju iza oblaka prašine i plinova pa se ne mogu vidjeti teleskopima koji rade na vidljivu svjetlost.

Što je u novom eksperimentu novo?

U novom eksperimentu zabilježen je sraz dviju crnih rupa prije 1,8 milijardi godina. Jedna od njih imala je masu 31 puta veću od Sunca, a druga 25 puta veću. Nakon sjedinjenja zbroj njihovih masa pao je na 53 mase Sunca, a razlika od tri mase Sunca pretvorila se u golemu energiju gravitacijskih valova.

Poseban značaj ove nove detekcije je u tome što je sraz dviju crnih rupa ovaj puta snimljen s trima detektorima. To omogućuje tzv. triangulaciju pomoću koje se položaj izvora valova na nebu može mnogo preciznije utvrditi nego ako se signal bilježi samo dvama detektorima, što je bio slučaj 2015. U to vrijeme na potrebnoj razini radila su samo dva detektora razmještena na dva kraja SAD-a, jedan u Hanfordu u državi Washington, a drugi u Livingstonu u Louisiani. Osim toga, njihova orijentacija bila je paralelna tako da su znanstvenici mogli odrediti samo jednu ravninu u svemiru u kojoj je ležao signal, ali nisu mogli dobiti njegovu 3D sliku.

„To je kao da imate jednu krišku jabuke pa ne možete pogoditi kako cijela voćka izgleda“, objasnio je prof. Andreas Freise, znanstvenik sa Sveučilišta u Birminghamu koji radi na projektu LIGO.

Prednost novog eksperimenta, među ostalim, u tome je što je Virgo postavljen drugačije od dvaju detektora LIGO-a, što astronomima omogućuje da utvrde polarizaciju gravitacijskih valova, odnosno smjer kretanja vibracija, a time i njihovu sliku u 3D.

Problem u promatranju u rujnu 2015. bio je u tome što eksperiment Virgo u Italiji u to vrijeme još nije bio dovoljno osjetljiv pa nije mogao bilježiti gravitacijske valove. No on je u međuvremenu unaprijeđen tako da se pridružio osluškivanju svemira. Ovo traganje u budućnosti bi trebalo postati još preciznije jer postoje planovi za gradnju više sličnih detektora širom svijeta, a u daljoj budućnosti čak i u svemiru.

Naš fizičar na eksperimentu